Archive for Kwiecień 16th, 2013

Technika ekonomicznej jazdy

Większość kierowców skrupulatnie liczy pieniądze związane z użytkowaniem samochodu. Rosnące ceny paliwa zmuszają nas do większej kontroli wydatków i skupieniu się na bardziej ekonomicznych rozwiązaniach. Warto jednak skupić się również na technice jazdy jaka prezentuje dany kierowca, ponieważ ona również spływa na zużycie paliwa. Istotą ekonomicznej jazdy samochodem jest płynność. Musi ona występować od samego ruszenia z miejsca. Sprzęgło należy puszczać delikatnie, tak samo powinniśmy dodawać gaz, natomiast włączanie kolejnych biegów musi odbywać się w właściwym miejscu, również jak w jak najbardziej płynny sposób. Nawet chwilowe, mocne przyspieszenie może spowodować, że zapotrzebowanie w tym momencie na paliwo skoczy do kilkudziesięciu litrów na 100 kilometrów. Hamowanie również należy wliczyć do płynnej jazdy. Powolne wytrącanie prędkości z wykorzystaniem silnika ma bardzo korzystny wpływ na zużycie paliwa. Należy zwalniając, zdjąć nogę z gazu, nie wyłączając biegu, a dopiero gdy samochód się zatrzyma wysprzęglać bieg. Jazda po prostej powinna odbywać się na możliwie najwyższym biegu, wtedy zużycie paliwa jest również mniejsze. Pamiętajmy o tym, że nawet najekonomiczniejsza jazda nie będzie miała sensu gdy nasz samochód nie będzie w pełni sprawy. Wiele części, które działają niewłaściwie, powodują większe zużycie paliwa.

Obowiązki każdego kierowcy

Wielu kierowców zapomina o podstawowych obowiązkach jakie musi spełnić aby właściwie zadbać o samochód. Problemy zaczynają się w momencie gdy dana usterka dopadnie nas w takich sposób, że już nie uciekniemy od obowiązku zajęcia się sprawą. Jednak jeśli nie chcemy aby takie nieprzyjemności zaskakiwały nas w podróży warto zapamiętać podstawowe zadania kierowcy. Jednym z nich jest wymiana oleju. Choć silnik przed całkowitym zatarciem jeszcze trochę pojeździ, to każda minuta bez oleju jest jak odliczanie bomby zegarowej. Choć najpierw o niskim stanie oleju będzie nas informować kontrolka, warto pamiętać o kontrolowaniu stanu oleju, zwłaszcza przed długą podróżą. Kolejną rzeczą o której łatwo zapomnieć to pasek rozrządu. Ta często bagatelizowana przez kierowców część, przy zerwaniu może zniszczyć silnik, dlatego warto o niej pamiętać i regularnie sprawdzać jego stan. Ważne są również filtry. Jeśli o nich zapomnimy to może nie skończy się to tak źle jak w przypadku innych części, lecz niewłaściwie działające filtry to większe zużycie paliwa. Na bezpieczeństwo jazdy na pewno wpływają hamulce, dlatego musimy koniecznie pamiętać o wymianie płynu hamulcowego raz w roku. Kolejne na liście jest oświetlenie i to nie tylko przednie ale również tylne. Opony również mają znaczny wpływ na komfort jazdy jak i bezpieczeństwo. Musimy zatem sprawdzać stan bieżnika, aby na drodze nie spotkała nas niemiła niespodzianka.

Nowy diesel kontra stary diesel

Na rynku samochodów używanych mamy spory wybór. W Polsce jest to bowiem rynek najbardziej prężny, ponieważ większość kierowców szukających samochody wybiera właśnie auto z drugiej ręki. Osoby oszczędne, które zamierzają długo jeździć nowo kupiony samochodem decydują się najczęściej na diesla. Wiadomo, że związane jest to z niższymi kosztami użytkowania. Lecz na rynku samochodów używanych spotkamy się głównie z dwoma rodzajami. Będą to mianowicie egzemplarze z silnikiem diesla z pośrednim bądź bezpośrednim wtryskiem paliwa. Stare diesle kojarzą się głównie z hałasem, a często również smrodem. Były bardzo wolne i ciężkie. Wszystko to było skutkiem systemu opartego o komorę wirową, zwanym pośrednim wtryskiem paliwa. Choć niektóre rzeczy zaczęto szybko poprawiać, to jednak stereotyp, często słuszny pozostawał. Przełomem było zastosowanie silnika z bezpośrednim wtryskiem paliwa, które najpierw zastosował Fiat, a tuż za nim Audi i VW. Tego typu silniki cechuje trwałość, nie przegrzewają się i generują w miarę czyste spaliny. Dodatkowym atutem jest fakt, iż w przypadku silników z wtryskiem bezpośrednim, serwis nie odbiega znacznie od jednostek benzynowych, dzięki czemu nie wykosztujemy się znacznie podczas wizyty u mechanika. Zatem jeśli będziemy rozglądać się za samochodem używanym, to warto skupić się na jednostce napędowej. Starsza generacja diesla to silnik, na który musimy patrzeć z dużą rezerwą.

Zahamować nowoczesnego kolosa

Współczesne samochody maja coraz większą masę i jeżdżą coraz szybciej. Generuje to problem z ich efektywnym zahamowaniem. Choć obecnie stosuje się hamulce tarczowe i bębnowe, a przy nowszych konstrukcjach hamulce tarczowe przy każdym kole, to jednak konstruktorzy wciąż pracują nad doskonalszym systemem. Obecne tendencje w pracy nad wydajniejszym układem hamulcowym skupiały się wyłącznie nad zwiększaniem średnicy tarczy hamulcowych. Praktyka ta nie może być jednak stosowana w nieskończoność, są bowiem pewne ograniczenia co do wielkości tarcza hamulcowych. Wynaleziono zatem przełomowe rozwiązanie, które nazywamy ADS. Jest to udoskonalony hamulec tarczowy, który składa się z dwóch tarcz zamocowanych wahliwie na zewnętrznej średnicy piasty. Uzyskujemy w ten sposób cztery powierzchnie cierne. Jest to prawie dwukrotne zwiększenie siły hamowania, dlatego postępują pracę nad dostosowaniem to tej siły systemu ABS. W porównaniu z tradycyjnymi hamulcami, układ z podwójnymi tarczami łatwiej schłodzić, co korzystnie wpływa na wytrzymałość cieplną. Powodzenie ADS zależy głównie od zainteresowania koncernów samochodowych. Jeśli producenci zaczną stosować nowy układ hamulcowy z swoich samochodach, momentalnie spadną koszty produkcji i system ten będzie miał szansę na stałe przyjąć się do praktyki montowania w seryjnych samochodach.

Samochód przed zimą

Zima to bardzo trudny okres dla naszego auta, dlatego warto zapewnić mu maksimum ochrony aby jak najlepiej poradził sobie w tym szczególnym czasie. Na początku musimy zwrócić uwagę na olej silnikowy i przekładniowy. Jeżeli nie stosujemy oleju wielosezonowego, to wymiana go będzie konieczna. W przypadku wersji syntetycznej możemy go wymienić choć nie musimy. Następny będzie płyn chłodzący. Należy sprawdzić czy ma on dostateczne zabezpieczenia przed zamarznięciem. Jeśli w okresie letnim dolewaliśmy do płynu wodę to konieczna jest wymiana i dolanie nowego płynu bez wody, która podczas zimy uszkadza silnik. Oprócz wymiany opon z letnich na zimowe musimy pamiętać także o wymianie płynu do spryskiwaczy na zimowy. W innym przypadku nie umyjemy sobie szyby w zimę podczas jazdy co może skutkować niebezpieczeństwem na drodze. Upewnijmy się również kiedy ostatnio wymienialiśmy płyn hamulcowy. Należy go wymieniać co dwa lata. Sprawdzić należy elektrolity w akumulatorze. Gęstość elektrolitu powinna wynosić 1.25 g/cm3, dostępne jest również stężenie w granicach 1.20 g/cm3. Możemy to sprawdzić w serwisie, bądź użyć specjalnego przyrządu, który możemy zakupić w sklepie z częściami i akcesoriami samochodowymi. Wymienione czynności to najważniejsze zadania jakie stoją przed kierowcą aby dobrze przygotować swój samochód do zimy.

Mycie jednostki napędowej

Choć mycie nadwozia powinno być dość często praktyką, tak mycie silnika już nie koniecznie. Nowoczesne jednostki napędowe z reguły są naszpikowane elektroniką, która nie przepada za wodą. Jeśli będziemy nieostrożni możemy bowiem doprowadzić do poważnej usterki i tym samym poważnie zakłócić pracę silnika. Jeżeli zajrzymy do książeczek gwarancyjnych to nie znajdziemy zakazu mycia silnika, lecz informacja ta nie daje nam pozwolenia na zbyt nonszalanckie podejście do sprawy. W przypadku gdy jednak zdarzy nam się podczas mycia silnika doprowadzić do usterki, to ciąg dalszy nieprzyjemności może nastąpić w autoryzowanym serwisie, gdzie często odmawiają usuwanie usterek w ramach gwarancji w przypadku gdy wynikają one z nieumiejętnego umycia silnika. Dlatego mycie silnika powinna być ostatecznością. Jedynie w przypadkach wycieku oleju bądź po trudnej jeździe terenowej możemy zdecydować się na gruntowne mycie silnika. Musimy wtedy zapomnieć o myjce ciśnieniowej i wszystkie czynności wykonywać dokładnie i z najwyższą ostrożnością. Możemy również zabezpieczyć komputer znajdujący się wewnątrz silnika, tak aby nie dostała się do niego woda. Powinniśmy również uniknąć wylewania dużej ilości wody na silnik. Musimy mieć wszystko pod kontrolą aby woda nie dostała się do łożysk czy wlotu do filtra powietrza.

Żywotność układu wydechowego

Po kilku latach eksploatacji tłumik końcowy należący do układu wydechowego jest już kompletnie przerdzewiały. Koszt nowego często przewyższa nasze możliwości, dlatego warto porozglądać się po sklepach i serwisach. Szanse na to, że znajdziemy coś dla siebie są bardzo duże, ponieważ ilość części dostępna na rynku, zwłaszcza dotycząca układu wydechowego jest spora. Wiadomo, że jazda z dziurawym układem wydechowym jest bardzo nieprzyjemna. Hałas, brak mocy mogą nam dostatecznie uprzykrzyć życie w czasie gdy będziemy szukać odpowiedniej części. Dlatego możemy zastosować doraźny sposób i uszczelnić dziurę specjalna taśmą. Jej skuteczność jest jednak nie wielka, dlatego na dłużej tym sposobem nie rozwiążemy naszego problemu. Wiele osób decyduje się również na naprawę starego układu wydechowego. Zaspawanie dziury jednak nie zawsze przyniesie pożądany efekt. Jeśli bowiem mamy do czynienia z rdzą na układzie to prędzej czy później zrobi się kolejna dziura tuz obok starej. Spawanie ma sens jeśli dziura została zrobiona mechanicznie i gdy jest niewielka. Ostatnie sposób to dorobienie układu wydechowego. Z dwóch tworzymy wtedy jeden układ. Musimy tutaj jednak uważać ponieważ w przypadku gdy źle dobierzemy średnice rur i tłumiki, drastycznie spadnie nam dynamika. Dlatego tym rozwiązaniem powinni zająć się specjaliści którzy będą widzieć jak dobrać odpowiednia część.

Niebezpieczne stukanie w samochodzie

Jeśli usłyszymy dziwne stukanie w samochodzie, zwłaszcza dobiegające z przedniego zawieszenia, powinno nas to zaalarmować. Niezwłocznie należy udać się wtedy do mechanika, gdyż takie niepozorne stukanie może być skutkiem czegoś poważnego co zagrać naszemu bezpieczeństwu podczas jazdy. Problem może tkwić w układzie kierowniczym i dotyczyć takich części jak przekładnia kierownicza, drążki kierownicze lub końcówki drążków. Końcówki zużywają się najczęściej i najszybciej, lecz ich wymiana jest dość prosta. W przypadku drążków kierowniczych jest różnie. To jakie trudności będzie miał mechanik zależy od konstrukcji przekładni oraz ilości miejsca w komorze silnikowej. Problem występuje wtedy gdy drążki są zaprasowane. Wtedy nie mamy innego wyjścia jak demontaż przekładni. W tym przypadku musimy zwrócić uwagę również na fachowców, którzy się tym zajmą. Jest to operacja wymagająca dużych umiejętności. Stukanie w przedniej części auta mogą wynikać również z luzu na listwie. Możemy się pozbyć problemu wkręcając odpowiednia śrubę. Przekładnia jest bardzo wrażliwa na zanieczyszczenia dlatego podczas pracy musimy zachować szczególna ostrożność. W razie wymiany nie warto wybierać przekładni używanych, gdyż ich faktyczny stan techniczny można ocenić dopiero po zamontowaniu. Warto zatem zainwestować w pewną, nową przekładnię.

Diesel czy benzyna

Wiele osób planujących zakup samochodu staje przed wyborem, czy wybrać samochód z silnikiem benzynowym czy diesla. Pierwszy wariant to mniejsze koszty zakupu jednak silnik ten zużywa więcej droższego paliwa. Diesel to z kolei droższy zakup, lecz tańsze użytkowanie. Nowoczesne silniki diesla są bardzo elastyczne, oszczędne, posiadają dużą moc i zapewniają spory zasięg. Wadą tych silników jest jednak ich wysoka cena oraz droższe serwisowanie. Silniki te są również bardziej wrażliwe na jakość paliwa, a ewentualne koszty naprawy również są relatywnie droższe. Silniki benzynowe to z kolei wysoka kultura pracy, niskie koszty serwisu oraz cicha praca. Wadą jest wysokie zużycie paliwa oraz niewielki moment obrotowy. No to jaki silnik wybrać musimy zadać sobie pytanie ile kilometrów rocznie będziemy pokonywać samochodem. Jeśli nie będzie to odległość większa niż 40 tys. km to nie opłaca się kupować silnik diesla. W takich przypadku oszczędność na paliwie nie zwróci nam się szybko. Dopiero w momencie gdy samochód będzie często używany i będziemy pokonywać większą ilość kilometrów, wtedy diesel będzie dla nas najlepszym wyjściem, ponieważ będziemy mogli realnie zaoszczędzić na paliwie. To w jaki sposób będziemy wykorzystywać samochód ma zatem duże znaczenie przy doborze silnika. Tym bardziej, że między samochodami w tymi dwoma jednostkami jest ogromna.

Identyfikacja usterki silnika

Czasem podczas jazdy samochodem spotyka nas nietypowa sytuacja. Może to być dziwny zapach, różnego rodzaju dźwięki czy obniżenie dynamiki jazdy. Mogą to być sygnały mówiące nam o uszkodzeniu silnika. Warto zatem być czujnym aby szybko zareagować, a tym samym uniknąć większych problemów. Musimy jednak wiedzieć, które sygnały mogą sugerować pewne uszkodzenia, po to aby w przyszłości uczulić się na nie. W przypadku sygnałów wizualnych sygnałem może być dziwny kolor spalin bądź ślady pozostawiane przez nasz samochód na miejscu parkingowym. W przypadku spalin, kolor gdy będzie nas alarmował to biały, czarny bądź niebieski. Ślady na miejscu parkingowym związane są z wyciekiem jakiegoś płynu, który również możemy zidentyfikować po kolorze. Sygnały zapachowe mogą być złudne. Często pochodzą po prostu z zewnątrz i nie mają nic wspólnego z naszym samochodem. Jednak jeśli zapach się utrzymuje to wtedy będziemy mieli pewność, że coś jest nie tak. W przypadku dziwnego zapachu musimy niezwłocznie udać się do serwisanta. Warto również określić czy był to zapach gryzący, słodkawy, nieprzyjemny czy może przypominał palący się plastik bądź gumę. Najłatwiej jest dostrzec usterkę na słuch. Jeśli coś trzaska, zgrzyta, terkocze czy stuka to wiadomo już, że problem tkwi w naszym samochodzie. Warto także zapamiętać ten dźwięk aby ułatwić prace mechanikowi.